MANN, Thomas: Doktor Faustus

90 Kč –68 %
Obrázek (8)
90 Kč –68 % 29 Kč
Skladem (1 ks)
Můžeme doručit do:
1.6.2022

Podtitul: Život německého hudebního skladatele Adriana Leverkühna, vyprávěný jeho přítelem.

Doktor Faustus (1947) je vrcholný „hudební“ román německého spisovatele Thomase Manna, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1929.

Toto dílo, inspirované Goethovým Faustem, vypovídá o osudu Německa v první polovině 20. století a o p
ostavení umělce v tomto světě. Příběh vypráví gymnazijní profesor Zeitblom o svém příteli, hudebním skladateli Adrianu Leverkühnovi, jenž trpí zákeřnou nemocí, která v románě zastupuje Faustova Mefistofela. V jeho osudu je symbolicky zachycena katastrofa Německa stiženého nemocí hitlerismu. Tento geniální hudebník, který nakonec zešílí, je přesvědčen, že evropská kultura (a hudba především) je v krizi. Je proto ochoten přistoupit na jakýkoliv kompromis (i na smlouvu s ďáblem), jen když to pro něj bude znamenat tvořivou schopnost. Jeho díla jsou popřením předchozího vývoje, protože staré hudební formy se mu zdají být vyvětralé a banální, vhodné leda jen k parodii, a jeho poslední skladba, apokalyptické oratorium, je negací Beethovenovy Deváté symfonie).

Román, ve kterém se složitě prolínají několikeré dějové i časové vrstvy, je dílem vynikající spisovatelské techniky. Thomas Mann na něm začal pracovat roku 1943 a celou tuto práci popsal ve své eseji Jak jsem psal Doktora Fausta (1949, Entstehung des Doktor Faustus). Dílo se právem nazývá románem hudby, protože vztah Thomase Manna k hudbě není vztahem laického milovníka, ale vztahem hluboce zasvěceným. Strhující hudební rozbory, ať již děl Beethovenových, či přesně odborné popisy fiktivních skladeb Leverkühnových, předjímajících vývoj moderní světové hudby, patří k vrcholným pasážím románu. V nich autor dokazuje, že umění nemůže žít samo ze sebe, bez dosahu k lidem, a že pyšné sebenadřazení vede do slepé uličky.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Zboží není na prodejně, je v našem skladu, nutno objednat!

Stav knihy odpovídá přiložené fotografii a slovnímu popisu pod záložkou parametry!

ČETBOU ZKOSENÁ VAZBA!

Doplňkové parametry

Kategorie: VÝPRODEJ !!!
Autor: MANN, Thomas
Rok vydání: 1961
Nakladatel: SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění
Počet stran: 632
Formát: A5
Vazba: Originální pevná vazba s přebalem
STAV !!!: 3 - dobrá

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení